Обережно кліщі!!!

2373d9ec7dd40ed0

З початком літа в лісах і парках активізувалися кліщі, чиїх укусів людині слід остерігатися під час відпочинку на природі. Кліщі можуть нападати на людину в будь-який час дня і ночі та за будь-якої погоди. Менше їх, як правило, за сухої та жаркої погоди, а прохолодними та похмурими днями їх кількість збільшується. Живляться кліщі кров’ю людей та тварин, занурившись хоботком глибоко в шкіру. Крововсмоктування кліща може тривати до 12 діб. Напившись удосталь крові людини або тварини, кліщ відпадає самостійно для відкладання яєць у ґрунт.

image

Щорічно із укусами кліщів до медичних закладів звертаються в середньому близько 20 тис. людей. За даними Центру громадського здоров’я, протягом двох місяців 2019 р. (січень–лютий) було зареєстровано 146 випадків захворювання на бореліоз (хворобу Лайма). Ці випадки пов’язані із присмоктуванням кліщів ще восени (інкубаційний період складає від трьох днів до року). Випадків кліщового вірусного енцефаліту за два місяці 2019 р. не зафіксовано.

В 2019 році, за два місяці в травмпункт Івано-Франківської МКЛ№1 офіційно звернулось 59 пацієнтів з укусами кліщів. В квітні місяці 14 пацієнтів та 44 пацієнта у травні. Хоча ці дані можна помножити в декілька раз, тому що багато людей не звертаються за допомогою.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

 1. Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.
 2. Кожні 2 години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.
 3. Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м.
 4. Повернувшись додому, відразу зніміть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу.
 5. Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.

Після того, як ви прийшли з лісу чи парку, ретельно перевірте на наявність кліща такі частини тіла:

 1. під пахвами;
 2. у вухах та біля вух, на шиї;
 3. в середині пупка;
 4. на вигинах колін і ліктів;
 5. у волоссі і біля нього;
 6. на внутрішній поверхні стегон;
 7. навколо талії.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

 1. Якщо Ви виявили кліща на шкірі, негайно зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це неможливо, видаліть його самостійно: за допомогою затискача, чи пінцета обхопіть кліща, та викручуйте його проти годинникової стрілки. Змастіть кліща олією (але не заливайте, щоб не задихнувся), повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити між хоботком кліща та шкірою людини.
 2. Після видалення кліща змастіть ранку розчином йоду або спиртом. Якщо хоботок залишився, його видаляють стерильною голкою.
 3. Після видалення ретельно вимийте руки з милом, а кліща спаліть.
 4. Протягом двох тижнів щоденно замірюйте температуру тіла, а в разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі зверніться до лікаря!

Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт.

Першим проявом хвороби Лайма є: почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, а й навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: на протязі доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.

Кліщовий вірусний енцефаліт починається з головного болю, гарячки, нудоти, рвоти та порушення сну. При цьому захворюванні переважно уражається центральна нервова система, що може призвести до інвалідності, а в окремих випадках – до летальних наслідків. Вірус зберігається в організмі іксодового кліща, який нападає прямо із землі, кущів та високої трави. Заразитися можна не лише під час крововсмоктування кліща, але також якщо випадково його розчавити або розчесати місце укусу.

Перебуваючи на відпочинку на природі, чи гуляючи на свіжому повітрі, завжди пам’ятайте про власну безпеку. Виявивши на шкірі невідомий утвір, не займайтесь самолікуванням, а зверніться до лікаря. Будьте здорові!.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *