Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом —     

 

це день, який служить нагадуванням всьому прогресивному людству про те, що поширеність захворювання невпинно зростає. Вперше Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом був проведений Міжнародною діабетичною федерацією і ВООЗ 14 листопада 1991 року для координації боротьби з цукровим діабетом у всьому світі.

Проводиться щорічно 14 листопада — дата обрана в знак визнання заслуг одного із відкривачів інсуліну Федеріка Бантинга, який народився 14 листопада1891року. Починаючи з 2007 року, відмічається під егідою Організації Об’єднаних Націй.

Цукровий діабет характеризується стійким підвищенням рівня глюкози у крові, може виникнути у будь-якому віці і продовжується протягом всього життя. Чітко прослідковується спадкова схільність, однак реалізація цього ризику залежить від дії багатьох факторів, серед яких лідирують ожиріння та гіподинамія .Розрізняють цукровий діабет 1 типу чи інсулінозалежний і цукровий діабет 2 типу чи інсулінонезалежний. Катастрофічне зростання захворюваності пов’язане з цукровим діабетом 2 типу, частка якого становить понад 85% всіх випадків.

Цукровий діабет набув масштабів глобальної епідемії : за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я близько 347 млн. чоловік у світі хворі на діабет а до 2030 року їх кількість може перевищити 530 млн.  Діабет — одна з провідних причин передчасної захворюваності і смертності , оскільки часто призводить до ампутації кінцівок , втрати зору , ниркової недостатності і провокує серцево-судинні захворювання.

Згідно з українською статистикою , близько 1,3 млн. жителів нашої країни хворі на цукровий діабет.  Однак багато українських лікарів — ендокринологів переконані , що діабетиків серед українців в 2-2,5 рази більше , ніж показує офіційна цифра.  Через нестачу знань більшість з них не підозрює про свій діагноз , поки не почнуть розвиватися ускладнення.

Багато ознак розвитку діабету видно неозброєним оком.  Якщо вчасно звернути на них увагу , важких наслідків хвороби можна уникнути.

Норми цукру в крові і відхилення

Існує й преддіабет, тобто стан, коли вуглеводний обмін порушений, але ще не так, щоб цю патологію називати діабет.  Є затверджені критерії діагностики, які визначають порушення толерантності до глюкози.  Коли цукор крові вище норми, наприклад вище 5,6, однак нижче 6,5, який визначається натщесерце, а порушення толерантності до глюкози, навіть за відсутності цукрового діабету повинно насторожувати.

Явний цукровий діабет це такий стан, при якому рівень цукру натщесерце більше     7   ммоль / літр.  Крім того, існує і такий контрольний показник, я гліко́ваний гемоглобі́н (глікогемоглобін, HbA1c, глікозильований гемоглобін) — біохімічний показник крові, що відображає середній вміст цукру в крові за тривалий період (до трьох місяців), на відміну від вимірювання глюкози крові, яке дає уявлення про рівень глюкози крові тільки на момент дослідження. Якщо результат більше 5,6 і менше 6,1, це преддіабет. Тут слід задуматися про зміну способу життя, 6,5 та більше це вже цукровий діабет.

Підступність цукрового діабету – у відсутності симптомів на ранніх стадіях, адже багато хворих приходять до лікаря лише з появою ускладнень. Будьте уважні до свого здоров`я!  Не затягуйте з походом до лікаря! Якщо вас турбує здоров`я – потрібно перевіритися!

 

 

Лікар Ендокринолог                                                Корженьовська С.М

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *